The Axeman of New Orleans Vakası

New Orleans Baltacısı Kimdir?

1918 Mayıs ayından 1919 Ekim ayına kadar işlenen 8 cinayetin faili tarih sayfalarında izini kaybetmiştir. Kısa bir süre içinde işlenen cinayetler birden kesilmiş ve bir daha herhangi bir ize rastlanılmamıştır. Caz sever olarak bilinen katil cinayetlerini aynı biçimde yapmış ve kurbanlarını baltayla öldürmüştür. Birçok araştırma ve soruşturma yapılmasına rağmen güçlü kanıtlar bulunmamıştır.

Dönemin New Orleans'i..

Amerika ve caz kelimeleri yanyana gelince cazın tüm tarihi boyunca ilk akla gelen yerlerden birisi New Orleans. Burada tarihte batıl düşüncelerden kaynaklı suçlar hiç eksik olmamıştır. Zaman zaman bu tür şiddet yanlısı eylemler gerçekleştirilmiştir. Dönemde caz birçok insanın tutkusu haline gelmiş ve bu akıma katılacak bir kitleyi toplamayı başarmıştır. Dönem tasvir edenler bölgede birçok ölümler olduğu, batıl düşünceler, ırkçılık ve benzeri suçlar olduğunu saptamıştır.

Baltacının delilleri..

Baltacı iki cinayetle insanların dikkatini çekmiş ve daha sonrasında yine benzer cinayetler işlemiştir. Dönemde bakkal olarak geçimini sürdüren bir karı kocayı evine girerek baltayla katletmiş ve bu olaydan kısa bir süre sonra bir başka bakkal işletmecisini aynı şekilde katletmiştir. 13 Mart 1919 da gazeteye bir ilan vererek gece sokakta dolaşacağını ve caz sesi gelmeyen eve girip insanları öldürebileceğini belirtmiş ve bunun üzerine korkudan birçok insan caz konserlerine gittiği veya kendi imkanları ile gece boyu caz dinlediği söylenmektedir.

Ray Celestin - Tütün Balık ve Caz

Ray Celestin kaleme aldığı kitapta New Orleans baltacısı cinayetlerini işlemektedir. Kitapta dönemin yaşantıları ve işlenen cinayetler üzerine yazılarını yazmıştır. Katilin gazeteye verdiği ilana yer vermiştir okuyucuya aynen aktarılmaya çalışılmıştır.

İşte o ilan..

"Saygıdeğer olumlu,
… kesin olarak belirtmek gerekirse, gelecek Salı gecesi saat 12.15’te (dünya zamanı) New Orleans’tan geçeceğim. Sonsuz merhametimle siz insanlara küçük bir öneride bulunacağım. Şöyle:
Ben caz müziğine çok düşkünüm ve cehennemdeki tüm şeytanlar üzerine yemin ederim ki şimdi belirttiğim zamanda evinde bir caz orkestrasının canla başla çaldığı herkes bağışlanacaktır. Şayet herkesin çalan bir caz orkestrası varsa, tamam o zaman, sizin için çok iyi bu. Kesin olan bir şey var ki, Salı gecesi ortamı coşturmayan bazılarınız (olursa tabii) baltayı yiyecektir.

Pekala, üşüdüğüm ve yurdum olan Tartarus’un sıcaklığına özlem duyduğumdan ve artık sizin dünyanızdan ayrılma vakti gelmiş olduğundan söylevimi bitiriyorum. Bunu yayımlayacağınızı ve sizin için her şeyin iyi gitmesini umuyorum. Ben gerçekte ya da hayal aleminde var olan gelmiş geçmiş en kötü ruhum ve öyle kalacağım."

Tarih boyunca baltacının kimliği belirlenememiş ve tarihteki faili meçhul cinayetler arasında yerini almıştır.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek.