Sherlock Holmes

Arthur Conan Doyle tarafından 1854 yılında yaratılan ve dünyanın en çok bilinen kurgusal dedektifleri arasında yer alan Sherlock Holmes'den esinlenen film 2009'un Aralık ayında vizyona girdi. Yönetmenligini Guy Ritchie'nin yaptıgı filmin baş rollerinde Bafta ve Altın Küre sahibi Robert Downey Jr. ve ünlü ingiliz oyuncu Jude Law yer alıyor. 90 milyon dolar bütçeyle çekilen film gişelerde büyük ilgi görmüş ve 524 milyon dolar hasılat elde etmiştir. 2011 yılında devam filmi olan Sherlock Holmes: Gölge Oyunları vizyona girmistir.Filmin Müziğini Hans Zimmer Ve Ramin Djawadi Bestelemişdir

Sherlock Holmes: A Game of Shadows, Sherlock Holmes'ün devam filmdir. 16 Aralık 2011 tarihinde vizyona girmiştir. Sherlock Holmes bu filmde ezeli rakibi Profesör James Moriarty ile karmaşık dengelere uzanan bir kavgaya tutuşuyor. (Filmin ana konusu Sherlock Holmes'ün "Son Vaka" macerasından alınmış olsa da senaristler bağımsız bir film olmasını planlamıştır.) İlk filminde bilinmezde bıraktığı birçok soruya cevap verirken yeni sorularda yaratıyor. Filme Sherlock Holmes'ün kardeşi gibi yeni dahil olmuş karakterlerde sizi Sherlock Holmes atmosferine sokuyor.129 dakikalık film bittiğinde yine kafalarda sorular bırakarak (artık çıkması kaçınılmaz olduğu anlaşılan) bir sonraki filme sırasını savıyor.

Sherlock Holmes Filminin Bölümleri

Bölüm Bölüm Adı Yönetmen Senarist Yayın Tarihi
1 Sherlock HOLMES Guy Ritchie Michael Robert Johnson
Anthony Peckham
Simon Kinberg
Lionel Wigram
Michael Robert Johnson
Aralık 2009
2 Gölge Oyunları Guy Ritchie Michele Mulroney
Kieran Mulroney
16 Aralık 2011

Sherlock Holmes Filminin Oyuncuları

Robert Downey Jr.
Sherlock HOLMES
Robert Downey Jr.
Jude Law
Dr. John Watson
Jude Law
Rachel McAdams
Irene Adler
Rachel McAdams
Mark Strong
Lord Blackwood
Mark Strong
Eddie Marsan
Lestrade
Eddie Marsan
Robert Maillet
Dredger
Robert Maillet
Geraldine James
Mrs. Hudson
Geraldine James
Kelly Reilly
Mary Morstan
Kelly Reilly
William Houston
Constable Clark
William Houston
Hans Matheson
Lord Coward
Hans Matheson
David Nellist
Sir Thomas Rotheram
David Nellist
William Hope
Ambassador Standish
William Hope
Noomi Rapace
Simza Heron
Noomi Rapace
Jared Harris
James Moriarty
Jared Harris
Stephen Fry
Mycroft Holmes
Stephen Fry
Paul Anderson
Sebastian Moran
Paul Anderson
Wolf Kahler
Doctor Hoffmanstahl
Wolf Kahler

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek.