Theodore John Kaczynski Kimdir

Theodore John Kaczynski Kimdir?

Profesör Harvard mezunu bir dahiydi. Bütün hayatı matematik olan profesöre göre insanlar basit bir hayat yaşamalı. Doğadan kopmadan bütün hayatlarını doğaya göre yaşamalıydı.

Ted bu düşüncesini bütün çevresine yaymaya çalıştı fakat pek katılan kişi bulamadı. Doğanın katledilmesini ve endüstriyel gelişmeyle doğaya sırt çevrilmesini izlemek zorunda kaldı.

Bu düşünce ile yaşarken iyice canı sıkılmış ve insanlığa olan öfkesi günden güne artıyordu.

Ted Chicago'da 1942 yılında işci bir ailede doğmuş. 3 kardeşi vardı. Kardeşleride kendisi gibi sorun çıkarmayı seven insanlardı. Ted bir dahiydi. Yüksek IQ'su sebebiyle okul dönemlerini hep başarılı geçirmişti. Sürekli hızlı sınıf atlayan Ted 16 yaşında Harvard'a kayıt oldu.

Ted'in Harvard'da kaldığı süre boyunca genelde yanlızdı. Odasında sürekli çalışmalar yapardı. Tüm çevresi onun bir dahi olduğunu bilir. Matematik'te olan başarısından hep bahsederlerdi.

Ted Harvard'da yapılan bir deneyden çok etkilenmişti. Bu deney birçok öğrenci üzerinde 3 yıl boyunca gerçekleştirildi. Öğrencilerin psikolojik durumlarını ölçümlüyorlardı. Ted bu deneyden hiç memnun değildi ve daha sonra deneyi yöneten hocasını suçlamıştı.

1962 yılında Michigan Üniversitesine geçiş yaptı ve doktorasını burada tamamladı. Döneminin 25 yaşında en genç yardımcı doçenti olan Ted, Matematik ve Geometri alanında lisans tezlerini verdi. Ders verdiği öğrencileri ondan memnun değildi. Değişik bir metod ile ders işlerdiklerinden şikayetçilerdi.

1969 yılında hızlı bir kararla istifa etti ve ailesinin yanına taşındı. Birkaç sene birlikte yaşadıktan sonra başka bir yere taşınmaya karar verdi. Şehirden ve kalabalıktan uzak doğanın içine taşındı.

Maddi imkanları sınırlı olan Ted, doğada kendi kendine yetebilecek bir yaşam sürmeyi planladı. Bir dönem ailesinden destek alarak ve farklı işlerde çalışarak geçimini sağladı.

Doğayla içiçe yaşayan Ted, kendine bir bisiklet almış ve bu bisikletle ulaşımını sağlıyordu. Devamlı kütüphaneye bu bisikletle gidiyor kitap okuyordu. Buradaki yerel halk gibi yaşıyordu. Ted'in yaşamı kimse tarafından garipsenmemişti.

Kaldığı klubü yakınlarında bir yol çalışması vardı ve onun doğa ile olan yaşamı yine zarar görmüştü. İtiraz etmişti fakat kimseden istediği cevabı alamamıştı. İyice psikolojisi bozuldu ve bir tepki göstermesi gerektiğini düşünmeye başladı.

İlk terör saldırısını 1978 yılında gerçekleştirdi. Hedefi aynı üniversitede görev aldığı Profesör Buckley Crist idi. Profesör adına bir paket gönderdi. Pakette bomba vardı fakat Burkley pakette bombanın olduğundan habersiz açmadı ve polislere bildirdi. Polis memuru paketi aldı ve açtı. Paket açılınca patladı ama ölen kimse olmadı. Polis memuru yaralandı. Ted bu olaydan sonra tekrar ailesinin yanına gitti ve bir süre onların yanında çalıştı. Fakat fazla durmadı çalıştığı yerden kovuldu.

Eylemlerine devam etti, 1979 yılında bazı hedeflere bomba gönderdi fakat yine sonuç alamadı. Amerikan havayollarına ait bir uçağa bomba göndermeyi başardı. Uçak havadayken bomba farkedilip acil iniş yapılarak uçak tahliye edildi. Bomba patladığında uçakta kimse yoktu. Bu olay yüksek ses getirdiği için ulusal bir uç olduğu için FBI duruma dahil oldu.

Ted eylemlerini 17 yıl boyunca devam ettirdi. Onu yakalamak hiç kolay olmamıştı. İlk ciddi saldırısını 1985 yılında Birleşik Devletler Hava Kuvvetlerine düzenledi. Ted bu saldırıda lisans öğrencisi John Hauser'i ağır yaraladı. Odada duran kutuyu merakından alıp açmış ve açtığı sırada bomba patlamıştı. Bu saldırıda parmaklarını kaybeden John kolundan ağır yaralandı ve bir gözünü kaybetti. Yaralanan John'un havacılık kariyeri sonlandı ve Elektrik Mühendisi olarak görev yapmaya başladı.

Ted 17 yıl boyunca üniversite profesörlerine, teknoloji firması sahiplerine, hava yolları şirketleri müdürlerine bombalar gönderdi. Bombaları kitap veya kaset şekillerinde üzerine notlar bırakarak gönderiyordu. 1980'da Amerika hava yollarına, 1981'de Utah Üniversitesine, 1982'de üniversitelere, 1985 ve 1995 te saldırılar düzenlemiştir. Bu saldırılarda birçok kişiyi yaralamış ve öldürmüştür.

1995 yılında bir manifesto göndermiş ve bu manifesyonun resmi kurumlarda yayınlamasından sonra saldırıları durduracağı söylüyordu. Manifesto daktilo ile yazılmıştı ve vurgulamak için büyük harflerle yazmıştı. Bu manifestso doğa ile alakalıydı. Yazdığı makalenin yayınlanmasını bekledi. Bir süre kararsız kalınsada 1995 yılında New York Times ve The Washington Post gazetelerinde resmi olarak yayınlandı.

Ted'i arayan FBI yetkilileri onun izine dair bir ihbarda bulunacak kişiye 1 Milyon dolarlık bir ödül koydu. Binlerce ihbar aldılar fakat sonuca ulaşamadılar. Ted'in kardeşi David onu iyi tanıyordu. 1 milyon dolarlık ödül cazip geldiği için bu eylemleri yapanın Ted olduğundan şüphelenmişti. Onun yaşamını ve zakasını biliyordu. Doğaya olan yaklaşımını da bildiği için okuduğu manifestonun kardeşinin yazdığını düşündü.

David onu ihbar etti ve FBI araştırmaya başladı. Eski yazdığı daktilo yazıları incelendi ve büyük olasılıkla aynı kişi olduğu tespit edildi. Herşeye rağmen bu eylemlerin yapanları Ted olduğundan emin değillerdi ve yinede Ted için araştırma yapılmaya devam edildi. Ted'in kaldığı klube tespit edilip buraya bir baskın düzenlenerek kaldığı klube araştırıldı. Bu araştırmalar sırasında klübeden birçok bomba bileşenleri bulundu ve hatta patlamaya hazır bir bomba bulundu. Bu araştırmalar sonrasında bu eylemleri Ted'in gerçekleştirdiği kesinleşmeye başladı.

Ted artık yakalanmıştı. Birçok psikiyatris tarafından şizofren tanısı konuşmuştu. 21 Ocak 1998 tarihinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek.