Dr. Henry Howard Holmes Kimdir

Kimdir Dr. Holmes?

Gerçek adı Herman Webster Müdgett olan seri katil takma adıyla daha çok bilinmektedir. Takma adı Dr. Henry Howard Holmes'tur. Amerika'nın ilk seri katillerinden birisi olarak bilinmektedir. Küçük yaşlardan beridir anatomik çalışmalara ilgi duymuştur. Genç yaşlarda böcekler üzerinden incelemeler yapmıştır. Dr. Holmes genç yaşlarda evlenmiş fakat mutsuz olduğu için eşini bırakıp gitmiştir. 1884 yılında Michigan Üniversitesinden Tıp Fakültesi bölümünden mezun olmuştur. Burada öğrenciyken üniversiteye gelen cesetleri çalıp kaza sus vererek sigortadan para alıyordu. Uzun zaman bu şekilde sigortayı dolandırmıştır. Mezun olduktan sonra Chicago'ya giderek ilaç sektörüne kariyerini ilerletmeye kara vermiştir.

Mezun olduktan sonra...

Okuldan mezun olduktan sonra Chicago'ya gider ve burada bir eczanede çalışmaya başlar. Bir süre eczanede çalıştıktan sonra kendini kanıtlamaya başlamıştır. Daha sonra eczane sahibininde güvenini kazanarak bu ezcaneyi satın almak istemiştir. Eczane sahibi Holton eşinin hastalığından dolayı artık zorlanmaktaydı bu yüzden oda artık eczaneyi işletmek istemiyordu. Eczane sahibi kadını ikna ettikten sonra eczaneyi satın alır ve eczacı kadına ödemesini yaptıktan sonra ilginç bir şekilde kadından hiçbir haber alınamamıştır. Çevredeki halka ise başka bir yere taşındığını ve bir süre kalacağını söylemiştir.

Cinayet yeri..

Eczaneyi bir süre işlettikten sonra maddi olarak güçlenmeye başlamıştı ama yinede yeterli bulmuyordu. Bu yüzden eczanenin karşısında bir yer satın alarak buraya çok büyük bir yapı haline getirdi. Çok büyük bir ev olduğu için çevredekiler meraklanmıştı ve Holmes burayı bir otel olarak hizmete açacağını duyurmuştu. Yapının bir kısmını müşterilere açtı bir kısmını ise kendisine özel odalar yaptırmıştı. Bu odalar adeta labirent şeklinde koridorlardan oluşturmuştu. Hatta binanın yapımında çalışan birçok işçi değiştirmişti. Bu odaların bazıları oksijensiz kalabiliyor bazılarında özel tibbi malzemeler ve odaların birinde büyük bir fırın mevcuttu. Burayı kendisi için donanımlı bir cinayet yeri haline getirmiştir.

Cinayetleri..

Dr. Holmes kurbanlarını çalışanlar ve otele gelen turistlerden seçmiştir. Kurbanlarının büyük bir çoğunluğu kadınlardan oluşmaktadır. Kurbanlarına çeşitli işkenceler uygulayarak öldürür. Kimisini özel olarak hazırladığı gaz odalarında oksijensiz bırakarak öldürür kimisini çeşitli kimyasal ilaçlar vererek öldürür. Öldürdüğü kurbanlarının iç organlarını alarak üniversitenin fakültesine satmakta kimisini ise sigortaya kaza süsü vererek sigortadan parasını almaktadır. 3 yıl boyunca onlarca kurban seçmiş ve öldürmüştür.

Nasıl yakalandı...

Bir süre üniversiteye verdiği iç organları ve iskeletleri kimse nereden geldiğini sorgulamamış ve bir süre böyle gitmiştir. Dr. Holmes birkaç kere polis tarafından tutuklanmış fakat cinayetlerle hiçbir alakası olmayan suçlarla yargılanmıştır. Dr. Holmes sigortadan aldığı paralar polisin son zamanlarında dikkatini çekmiş ve takipe almıştır. Hapishaneye girdiğinde tanıştığı arkadaş için bir plan yapmış ve öldü süsü verilerek sigortadan para alınacak ve arkadaşına çalıştığı yerden bir miktar para verilecekti. Plan yapılmış fakat Dr. Holmes'u takip eden polisler dikkatli davrandığı için Holmes sigortayı dolandırmaktan yakalanmıştır. Bu durum aslında Holmes'un ne denli tehlikeli birisi olduğunu ortaya koymuştur. Çünkü polisler Dr. Holmes'un otelini incelemeye almış ve asıl gerçeklerle karşılaşmıştır. Holmes'un otelinin altında ve çeşitli odalarda onlarca cesetle karşılaşmışlardır. Bunun üzerine araştırma yapan polisler bu otele çalışmak veye konaklamak için gelen birçok kişinin bir anda ilginç bir şekilde ordadan kaybolduğunu görmüşlerdir.

Herşey ortaya çıkınca itiraf etmiştir..

Dr. Holmes yapılan araştırmalar sonrasında artık kendini savunamaz hale gelmiş ve itiraf etmiştir. Kurbanlarının çoğunu kadınlardan seçtiğini ve otelde çalışan, konaklayan veya kendisinin sevgililerinden seçtiğini söylemiştir. Holmes'un itirafında 27 kişiyi öldürdüğü söylenmektedir. Polis bunlarda sadece 4 tanesini kanıtlayabilmiş. Fakat yapılan incelemeler sonucunda ortaya dehşet bir tablo çıkmıştır. Çünkü Holmes'un öldürdüğü kişi sayısı 200'u aşkın olduğu tahmin edilmektedir.

200'u aşkın cinayet olduğu tahmin edilip asıldı...

Holmes'un 200 aşkın cinayeti olduğu tahmin edilmekteydi ve bu yüzden mahkemenin ona verdiği karar idamdı. Dr. Holmes 1896 yılında suçlarından dolayı idam edilmiştir.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek.