Alan Mathison Turing Kimdir

Alan Turing kimdir?

Geleceğin teknolojisine yön veren ve 2. Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren dahi olarak bilinen Turing bilgisayar alanında tarihe çok önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bilgisayar teknolojileri alanında geleceğe ışık tutan dahi adam bir cinayet mi yoksa intihar mı sebebi belirlenemeyen bir şekilde ölüm yolculuğunu yapmıştır.

Turing'in hayatı..

Turing'in annesi hamile iken Hindistan'dan İngiltere'ye gelmişler ve Turing orada 23 Haziran 1921'de doğmuştur. Babası Hindistan'da devlet memuru olduğu için ailesini İngiltere'ye getirdikten sonra devamlı seyahat ederek Hindistandaki görevine devam etmiştir. 6 yaşındayken İngiltere'de St Michaels okuluna başladı. Küçük yaşlardan beri onun bir dahi oldu anlaşılmış ve bu sık sık hayatının her evresinde dile getirilmiştir. Okul hayatında çok başarılı olmuş bütün hayatı boyunca Matematik ile yakından ilgilenmiş bu konuda çalışmalarda bulunmuştur.

Üniversite hayatı..

Turing Cambridge Kings Kolej'de üniversite hayatını 1931-1935 yılları arasında çok iyi bir derece ile tamamladı. Bu dönemde yazdığı bir tez ile üniversiteye akademisyen olarak seçildi. Turing bu dönemde birçok makale yazmış ve birçok bilimsel gelişmenin parçası olmuştur. Matematik biliminin yanı sıra kriptanaliz çalışmalarıda yaptı. 1936-1938 yılları arasında Princeton Üniversitesinde tam zamanlı olarak çalıştı ve daha sonra İngiltere Cambridge'e tekrar geldi.

Kriptanaliz ile yakından ilgilendi..

Turing matematik çalışmalarının yanı sıra çok iyi bir kriptanalisttir. 2. Dünya Savaşı sırasında Bletchley Park'ta Alman şifrelerini kırma ekibinde yer alarak çok önemli geliştirmeler yapmıştır. Turing'in destekleri ile 2. Dünya Savaşı'nın seyri değişmiştir. Çünkü o dönemdeki Enigma makinasını ve bu makinaya ek olarak geliştirilen Lorenz SZ 40/42 cihazlarının şifresinin kırılmasında çok katkıları olmuştur. Buradaki gösterdiği başarıdan sonra İngiltere için Kod Çözme merkezlerinde zaman zaman çalışmalar yaparak destek vermiştir. Şifre kırma merkezine girdikten kısa bir süre sonra Bombe adında bir şifre çözümlemeye yardımcı olacak bir makina icat etmiştir. Turing 1940'da Hut-8 adı verilen bir ekiple çalışarak Deniz Kuvvetleri Enigmasını çözümlenmesine yardımcı olarak Banburismus adlı makinayı tasarlamıştır.

Bu çalışmalarının yanı sıra bilgisayarın atası diyebileceğimiz bir makina tasarlamıştır. Daha makina geliştirilmeden 1948'de bu bilgisayar için bir santraç yazılımı geliştirmiş ve daha sonra 1950'de tasarladığı bilgisayarı geliştirmiştir. Bu adımıyla bilgisayar teknolojilerine en önemli adımlardan birini atan Turing için Bilgisayar Teknoloji alanının nobeli olarak bilinen Turing Ödülü her yıl belirli kriterlere göre birine verilmektedir.

Turing'in ilişkisi ve cezası..

Turing 1952'de bir sinema çıkışı 19 yaşında olan bir gençle tanışır ve bir süre arkadaşlık ettikten sonra Alan Murray adlı genç Turing'in evinde görüşmeye başlar. Bu görüşmeler bir süre devam ettikten sonra Turing'in evinde bir hırsızlık olur ve polise bildirir. Yapılan araştırmalar sonucunda hırsızlık vakası Alan Murray tarafından olduğu anlaşılır ve soruşturmaya alınır. Bu soruşturmada Alan Murray Turing ile bir birlikteliğinin olduğunu söyler. Turing bunu inkar etmez ve Alan Murray ile ilişkisinin olduğunu belirtir. Dönemde eşcinsel ilişkileri bir ruh hastalığı olarak kabul edilir ve kanıtlanırsa bir takım cezalar uygulanır. Turing ilişkisini inkar etmediği anda onun içinde ya hadim edilmek üzere birtakım ilaçlar verilmesini yada hapse girmesi cezası verilmektedir. Turing hapse girmemek için her ne kadar biyolojik bir yaptırım ve insanlık dışı olduğunu söylesede mecburen kabul eder. Bir süre bu uygulamanın risklerini göze alarak cezasını çekmiştir. Bu sırada Turing İngiliz hükümeti ile gizli çalışmalarda yaptığı için bu uygulamadan sonra tedirginlik duymuştur.

Ve halen bilinmeyen ölümü..

Bir sabah odasına gelen temizlikçi Turing'i cansız bir şekilde görür. Yapılan incelemelerde masanın yanında ısırılmış bir elmayı görürler ve incelemeye alırlar. Elmanın içine siyanür enjekte edilmiştir ve bir ısırıkla hayatının sonuna gelmiştir. Turing çektiği sıkıntılardan dolayı intihar mı etmek istemişti yoksa gizli servisler tarafından cinayete kurban mı gitmişti halen bilinmiyor.

Apple firmasının logosu..

Bu konuda bazı açıklamalarda her ne kadar kabul edilmese de yıllar boyu yapılan davranışlarla insanlar Apple firmasının logosunu Turing ile özdeşleştirmiştir. Bilgisayar dönemine çığır açan Turing öldüğünde masasında ısırılmış bir elma Apple'ın logosu ile aynı ve bir süre önce Apple'ın LGBT renkleri ile bir logo çıkarılması Turing'in eşcinsel oluşundan dolayı verilen cezalarla özdeşleştiriliyor. Kesin olarak açıklanmasada yıllar boyunca bu şekilde bir bilgi bilişim dünyasında yer almaktadır.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek.