Jack The Ripper Kimdir

Karındeşen Jack Kimdir?

120 yılı aşkın bir süreden beri halen kim olduğu bilinmeyen ve farklı kişilerce kanıtlanmaya çalışılmış seri katil korkunç cinayetler işlemiştir.

Karındeşen Jack cinayetlerini Londra'nın Whitechapel kasabasında gerçekleştirmiştir. Gerçek isminin ne olduğu bilinmeyen katile bu isim kendisinin polise gönderdiği bir mektupta rastlandığı için bu isimle anılmıştır. 1888 yılında ortaya çıkan olaylarda işlenen cinayetlerin birkaç ortak noktasının oluşu bu cinayetleri aynı kişi tarafından olduğunu göstermektedir.

Cinayet yöntemleri vahşiceydi...

Karındeşen Jack, cinayetlerini vahşi bir şekilde işlemiştir. Çoğu kurbanlarının ortak noktası desilen karınlarıydı. Katil kurbanlarının karınlarını ustalıkla kesip iç organlarını dışarı çıkarmış. Bunun yanı sıra kurbanlarının bedenlerinden bazı uzuvlarını kesmiş hatta birkaç olayda polisler uzuvları bulamamışlardır. Katilin kurbanlarını kesme yöntemi usta bir şekilde olduğu için bazı teoriler seri katilin bir cerrah olabileceğini savunmuşlardır.

Cinayetlerin ortak noktaları...

Katil kurbanlarının çoğunun karnını deşmiş bu sebeplede kendisinin gönderdiği iddaa edilen mektupta da kendisini Jack the Ribber olarak tanıtmış ve gerçek kimliği bulunamadı için 120 yılı aşkın süredir bu isimle duyulmaktadır. Cinayetlerinde diğer bir ortak nokta ise kurbanlarının hayat kadını oluşudur. Karındeşen Jack kurbanlarını özel olarak hayat kadınlarından seçmiştir. Yaşanılan dönemde bölgede göçlerdende kaynaklanan bir nüfus yoğunluğu yaşanmış. Bu sebeple bölgede hayat kadınlarının faaliyetleri dönem içinde artma göstermiştir. Uzmanların araştırmalarına göre bölgede o döneme ait 60'dan fazla genelev ve 1200 den fazla hayat kadını bulunduğu belirtilmektedir.

Karındeşen Jack'ın yazdığı iddaa edilen o mektup..

"Sayın Yetkili,
Kulağıma sürekli polisin beni yakaladığına dair haberler çalınıyor, ama beni uzun bir süre daha yakalayamayacaklar. Çok zeki görünüp doğru iz üzerinde olduklarını söylediklerinde çok gülüyorum... Ben orospuların peşindeyim ve yakalanıncaya kadar onları deşmeye devam edeceğim. Son isim çok muhteşemdi. Bayana bağırması için fırsat bile vermedim. Beni şimdi nasıl yakalayabilirler. İşimi seviyorum ve yeniden başlamak istiyorum. Yakında benim komik oyunlarımı yeniden duyacaksınız.... Bıçağım sağlam ve keskin ve eğer bir şansım olursa yeniden başlamak istiyorum. İyi Şanslar.
Tüm samimiyetimle,
Karındeşen Jack"

Jack hakkında ileri sürülen iddaalar...

Jack'ın o dönemde yaşamış bir cerrah olduğu iddaa edilmektedir. Çünkü normal bir insan bu cinayetlerde kurbanlarını bu kadar ustaca iç organlarını kesme ihtimalinin çok az olduğu savunulmaktadır. Kesilen organları çok sakin ve belirli bir yapıda kesildiği iddaa edilmektedir.

Jack'ın önemli siyasi kimliğe sahip olduğu veya dönem dönem ismi ülkede herkes tarafından bilinen kişi olabileceği iddaa edilmiştir.

Uzun yıllar iddaa edilen birçok bulguya rağmen sır perdesi çözülememiştir. Fakat son yıllarda birkaç araştırmacı tarafından ciddi kanıtlarla ortaya birçok fikir atılmıştır.

İngiliz DNA uzmanı, Dr. Jarı Louhelainen'e göre kurbanlardan Catherine Eddowes'un salı üzerindeki kandan yola çıkarak katilin akıl hastası Aaron Koşminski olduğu iddaa edilmiştir. Yaptığı araştırmalar neticesinde ve kanlı sal üzerindeki araştırmaları sonucu gazetelere şüphesiz katıl Aaron Koşminski demiştir.

Bir diğer iddaaya göre katilin bir kasap olduğu ve olabilirlik seviyesinin çok yüksek olduğu söylenmektedir. Bu iddaya göre katil, Jacop Levy. Bu ihtimal üzerinede birçok bulguyu ortaya koyan araştırmacılar yinede kesin bir sonuca varamamıştır.

Jack'ın kesin bilinen kurbanları...

Mary Ann Nicholls (43) , 31 Ağustos 1888
Annie Chapman (47), 8 Eylül 1888
Elizabeth Stride (45), 30 Eylül 1888
Catharine Eddowes (46), 30 Eylül 1888
Mary Jeanette Kelly (25), 9 Kasım 1888

Bu kurbanlarının yanı sıra gündeme getirilen 20'den fazla cinayet vakası bulunmaktadır. Uzmanlar bu cinayetlerinin birçoğunun Jack'e ait olabileceğini fakat bir kısmınında dönemde adı duyulduğu için Jack'ın üzerine bırakılmak istenilebileceğini söylemektedirler. O cinayetlerden bazıları,

Kimliği Belirsiz Kadın-Aralık 1887
Annie Millwood-25 Şubat 1888
Ada Wilson -28 Mart 1888
Emma Elizabeth Smith-3 Nisan1888
Martha Tabram-7 Ağustos 1888
Kimliği Belirsiz Kadın-2 Ekim1888
Annie Farmer-21 Kasım 1888
Rose Mylett-20 Aralık 1888
Elizabeth Jackson-25 Haziran 1889
Alice McKenzie-17 Temmuz 1889
Frances Coles-13 Şubat 1891
Carrie Brown-24 Nisan 1891

Böylece Jack halen kimliği belirlenememiş fakat tarih sayfalarında adını kanlı bir şekilde yazdırmış birisi olarak bilinmektedir.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek.