Dan Cooper Kimdir

Dan Cooper Kimdir?

1972 yılında gerçekleşen olayda halen kimlik belirlenememiştir. Adı uçak bileti üzerinde yazan sahte kimlikle anılmaktadır. Tarihte uçak kaçırma olayları arasında belki de en bilindik vaka bu olsa gerek. Dan Cooper olayını diğerlerinden ayıran özelliği FBI'de failleri bulunamayan tek uçak vakası oluşudur. Dan Cooper'in fiziksel görünümü uçaktaki kabin görevlileri tarafından tarif edilerek bir görüntü alınmıştır. Cooper'in yaklaşık 40 - 45 yaşlarında olduğu söylenmektedir.

Olayın gerçekleşmesi..

Portland Uluslararası Havaalanı'ndaki Nortwest Orient Hava Yollarına ait departmana gelen Cooper Tacoma Havaalanına gitmek için bilet alır ve 305 sefer sayılı Boing 727-100 tipi uçağa biner. Uçakta 36 yolcu ve uçuş görevlileri olduğu bilinmektedir. Uçuş gerçekleştiği sürede Cooper kabin görevlisine bir not verir ve notun üzerinde "Bavulumda bomba var 200.000$ ve iki takım paraşüt istiyorum." yazar. Bunun üzerine kabin görevlisi durumu pilota bildirir ve pilotta istekleri yerine getirmesi için kuleyi bilgilendirir. Cooper hazırlanan paranın seri olmamasını ve 20$ lik banknotlar şeklinde olmamasını istemiştir. Çünkü seri halde basılmış paranın kendisini yakalatması büyük olasılık ve uçaktan atlayacağı için 20$ altı paranın ağırlık yapacağı veya üstünün işte elinden çıkarmasında güçlük yaşayacağını düşünmüş olmalı.

Bir süre uçak Seattle'a iniş yapıyor ve istekler yerine getiriliyor uçaktaki yolcular indirdikten sonra uçağı Mexico City'e yönlendirmelerini istiyor. Uçaş seyir halinde iken belirli bir yüksekliği ve hızı geçmemelerini söylüyor. Seattle ile Reno arasında kendisine verilen paraşüt, fidye ve kendi yazdığı notuda yanına alarak uçaktan atladığı belirtiliyor. Bu süreden sonra Cooper'in birkaç izi dışında hiçbir izine rastlamayan FBI uzun yıllar boyunca araştırma yapmış ama halen bir sonuca varamamıştır.

Olayın gerçekleştiği tarihten 8 yıl sonra bir çocuk tarafından bulunan 20$ lik banknotlar FBI'yı harekete geçirmiştir. Olayın gerçekleştiği yere yakın oluşu ilgiyi artırdı. Colombia nehri yakınlarında bulunan desteler Cooper'in atladıktan sonra olduğu tezini oldukça güçlendirdi. Bu delillerdende bir sonuca varamayan FBI sağ olmadığını düşünerek dosyayı kapattı fakat 2008 yılında bu bölgeye yakın bir yerde gömülü olarak bulunan bir paraşüt dosyanın tekrar açılmasına sebep oldu. Çünkü Cooper'a verilen paraşüt ile gömülü bulunan paraşüt benzer paraşütlerdi. Bu yüzden atlamadan sağ kurtulduğu ve halen yaşıyor olabileceği gündeme geldi ve halen araştırmalar sürmektedir.

FBI kurucusu son günlerinde bile arama emri verdi..

FBI patronu 77 yasındaki J. Edgar Hoover son günlerinde çalışmalar hakkında bilgi alırken "Cooper daha yakalanmadı mı?" sorusu üzerine "Çalışmalar halen devam etmekte en kısa zamanda sizi bilgilendireceğiz" yanıtını alan Hoover FBI'ın bu konuyu bu şekilde kapatmayacağını belirtmiş ve 6 ay sonra yaşamını yitirmiştir.

Yıllarca üzerinde çalışılan dosya bir sonuca varılacak gibi durmuyor Cooper fidyeyi aldıktan sonra ne bir iz bırakmış ne de bu zamana kadar yakalanmak için bir imkan vermiştir. Belki atladıktan sonra sağ olarak kaçamadı belki de istediği parayı aldı ve halen yaşıyor olabilir.

Bu olay sonrasında uçaklara Cooper Kilidi adı verilen uçuş esnasında kapıların açılmaması için bir kilit geliştirilmiştir. Bu zamana kadar Cooper'dan esinlenerek birçok uçak kaçırma operasyonu olmuş ve hepsi yakalanmıştır.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek.