Collyer Kardeşler Vakası

Collyer Kardeşler Kimdir?

New Yorkta, 1947 yılında bir evden pis kokular geliyordu. Bu evde yaşayanlar hakkında komşuları pek bilgi sahibi değillerdi. Çünkü evdeki insanlar komşuları ile iletişim kurmuyorlardı.

Bu evde iki kardeş oturuyor, birisi dışarı çıkıp devamlı dışardan topladığı eşyaları eve getiriyor, diğeri ise evden çıkmıyordu.Evden gelen kötü kokular üzerine komşular daha fazla dayanamayıp polise haber veriyorlar. Polis eve gelip kapıyı zorla açtıktan sonra şaşırtıcı manzara ile karşılaşıyorlar. Kapıyı açar açmaz karşılarından eşyalardan örülmüş bir duvar görüyorlar. Dışarıdan topladıkları gazete, yastık, sandalye ne varsa yığılmış halde bir duvar örülmüş.

Collyer Kardeşler’in Newyork'ta soylu bir ailede dünyaya geldiler. Kardeşlerden Homer 1881, Langley ise 1885’te doğdu. Collyer Kardeşlerin annesi ve babası soylu bir ailenin mensubuydu. Babası bir jinekolog annesi ise ev hanımıydı. Baba Dr. Herman Collyer eşiyle evlendikten bu eve taşınmışlar. Dr. Herman işi gereği Roosevelt adasına kendine aldığı bir kano ile giderdi. Yerel halk tarafından kanoyu kullandığı için garipsenirdi.

Dr. Herman'ın tavırları genel olarak etrafındakiler tarafından garipsenirdi. Bu davranışları çocuklarınında dikkatini çekiyordu. Dr. Herman 1909 da eşi Susie'den baoşanmış ve farklı bir eve taşınmıştı. Susie ve çocukları bu evde kalmış ve uzun yıllar birlikte yaşamışlardı. Homer avukat olmuş, Langley ise mühendis olmuştu fakat mesleklerini icra etmiyorlardı. Homer ve Langley bekardı. Anneleri 1929 da öldükten sonra iki birlikte yaşamaya devam ettiler. Annelerinin ölümü 2 çocuğuda derinden etkilemişti. Annelerinin ölümünden bir süre sonra sosyal yaşamlarına geri döndüler. Langley mühendisti fakat daha çok müzikle ilgilenirdi. Bu konuda da başarılarını insanlar hayranlıkla izlerdi.

Homer bir rahatsızlık geçirdi ve görme yetisini kaybetti. Etrafında ona bakacak kimse olmadığı için kardeşi Langley ona bakıyordu. Homer'ın durumu bu şekilde olduğu için bir süre işini yapamaz oldu. Maddi olarak sıkıntı çeken kardeşler annesinden kalan para ile geçimlerini sürdürmeye devam ettiler. Her gün gezen kardeşler artık dışarı çıkamaz oldu. Maddi sorunlarla birlikte hem eski yaşamlarından hemde toplumdan uzaklaşmaya başladılar. Soylu bir aileden geldiklerini düşünen çevresi lüks içinde bir hayat sürdüklerini düşünüyorlardı. Kardeşler hakkında dedikodu çıkarıp lüks yaşamları oldu hakkında laflar çıkarıyorlardı.

Psikolojileri günden güne bozulan kardeşler evin daha az ışık alması için pencerelerini ile tahtalarla kapatmışlardı. Langley evde zamanının çoğunu gazete okuyarak yada kendi çapında icatlar yaparak geçiriyordu. Dışarıdan getirdiği eşyalarla evin içine bir labirent kurmuş çeşitli tuzaklar hazırlamıştı. Langley genelde geceleri dışarıya çıkar neredeyse şehrin her yerini dolaşırdı. Çöpleri karıştırır bulduklarını eve getirirdi. Sosyal hayatla tek bağlantısı dinlediği radyoydu. Langley'in gazeteleri eve getirme ve devamlı okumasının nedeni kardeşi Homer için bir tedavi arayışıdır. Kendi tedavisini bulmuş ve Homer'ın iyileşmesi için birşeyler deniyordu. Fakat Homer'ın durumu dahada kötüye gitmiş ve bir süre sonra felç olmuştu. Onu hastaneye götürmek yerine kendisi tedaviye devam etti.

Insanlar evin içini merak ediyor ve artık kötü kokular iyice yayılmıştı ve şikayetler üzerine polisler eve geldi. Kapıyı zorla açan ekipler çöplüklerden içeri giremiyorlar. Takviye ekibi çağrılıp daha fazla ekiple içeri girmeye çalışıyorlar. Evin her tarafında yüzlerce gazete, hurda, ayakkabı, sandalye bir sürü eşya vardı. Evde yürümek neredeyse imkansızdı.

Polislerin uzun saat sonunda girebildiği evde kapı ve pencere zorla açılmıştı. Görevliler hurdaları dışarı çıkarırken özel yapılmış bir bölme buluyorlar. Hurdaları kaldırınca altında Homer'ın olduğunu görüyorlar. Langley burayı onun için tasarlamıştı. Homer'ın burada açlıktan öldüğünü görmüşler. Homer'ın öldüğünü gören görevliler Langley'in evden kaçtığını düşünürler.

Evden kaçtığını düşündükleri için yakın çevrede onu aramaya başlıyorlar. Evi boşaltmaya devam edem görevliler evden yüzlerce eşya çıkarıyor. Gazeteler, kitaplar, piyano parçaları, kemik parçaları, silah ve bir türü çöp. Görevliler evden tonlarca eşya çıkarmış. Bu tahliye sırasında ise evin önünde yüzlerce meraklı insan bu olaya şahitlik ediyordu. Evin temizlenmesi günlerce sürmüştü. Günlerce insanlar evin önünde merkala takip ediyordu. Öyle uzun sürmüşki Langley'i evde bulmaları 2 hafta sürmüştü.

Langley'i bulduklarında ölüydü. Langley kendi kurduğu tuzaklardan birine yakalanıp hayatını kaybetmişti. Ev artık restore edilebilecek durumda değildi ve bir süre sonra yıkılıp yerine park yapılmıştır.

New York'ta bu olay uzun zaman unutulmadı.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek.